szybkie pytanie
info i adres
ul. Szlak 65
31-153 Krakow
Polska 

Telefon: +48 12 633-11-34
Fax: +48 12 633-11-34
Telefon alarmowy: +48 662 013 213

Ścieżkami Ojca Świętego Jana Pawła II

Program 5 Dni / 4 Noce

 

Jan Paweł II – Karol Wojtyła
Urodzony 18 Maja, 1920 w Wadowicach, Polska
W 1946 wstapił do duszpaszterstwa. W 1958 został biskupem, w 1963 został Arcybiskupem Krakowa a następnie w 1967 Kardynał Karol Wojtyła został Papieżem 16 października 1978 r.

 

Krótkie podsumowanie spuścizny Jana Pawła II :
27 lat jako Papież – 3 najdłuższa kadencja w historii papiestwa. Był on jednym z najczęściej podróżujących Papieży w historii (odwiedził 118 krajów) i dzięki temu Papież zaczął grać role publiczną. Publicznie przeprosił Żydów i inne narodowści i beatyfikował najwięcej świętych w porównaniu do wczesniejszych papirzy.
“Kraków, mój Kraków -miasto mojego życia, miasto naszej historii (...)”
W Krakowie jesy wiele miejsc poświęconych Janowi Pawłowi II, który tutaj przyjechał w 1938 roku i spędził tu większość swojego życia. Jan Paweł II był studentem literatury polskiej, robotnikiem, studentem seminarium, pracował jako ksiądz, poeta, duszpasterz rodzin i studentów, biskup, arybiskup, i w końcu Głowa Kościoła Katolickiego.

Dzień 1 Kraków
Przyjazd na lotnisko. Zaczynamy zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem. Wycieczka zaczyna się od kościoła Św. Floriana, pierwszego kościoła w Krakowie w którym Karol Wojtyła był wikarym. Następnie przejście przez Plac Matejki, Barbakan, i Bramę Floriańską do wspaniałegp kościoła gotyckiego – Bazyliki Mariackiej na Rynku Głownym ze znanym średniowiecznym drewnianym ołtarzem Vitta Stwosza. Karol Wojtyła był księdzem i spowiednikiem w Bazylice w latach 1952-1957. Następny przystanek to Uniwersytet Jagieloński, gdzie młody Wojtyła wykładał teologię. Kraków jest starym miastem nauki, dlatego zatrzymujemy się na chwilę przy Collegium Maius najstarsza część Uniwersytetu Jagiellońskiego a następnie Collegium Novum, nowa część Uniwersytetu. Dalej zwiedzamy również Pałac Biskupów w Krakowie, gdzie możemy zobaczyć najbardzij popularne okno w Polsce, z którego Papież zawsze pozdrawiał ludzi w czasie wizyt w Polsce. Również zwiedzimy Archidiecezjalne Muzeum oraz dwa apartamenty które zajmował Jan Paweł II będąc księdzem i biskupem. Powitalna kolacja z muzyką folkową w tradycyjenj restauracji i nocleg w Krakowie.  


Dzień 2 Wadowice- Kalwaria Zebrzydowska – Łagiewniki
Po śniadaniu pojedziemy do Wadowic – małe miasteczko gdzie urodził się Jan Paweł II. Na początku zwiedzimy dom rodzinny Karola Wojtyły który obecnie jest muzeum poświecone jego życiowemu dorobkowi. Dom rodzinny Jana Pawła II powstał w 1870 roku, który w tym samym czasie należał do Chaim Balamut. Rodzina Wojtyły mieszkała tam od 1919 do 1938, z 2 pokojami i kuchnią do dyspozycji. Muzeum zostało otwarte w 1984, na 64 urodziny Papieża, z inicjatywy Arcybiskupa Frańciszka Macharskiego i Archbishop Franciszek Macharski i Prałata Edwarda Zachera, który był katechetą Karola Wojtyły przez wiele lat. Następnie zwiedzamy 15 wieczną Bazylikę w której był chrzczony. Przerwa na lunch będzie wyśmienita razem z ulubionym deserem Papieża - „kremówką”. Następnie jedziemy do Kalwarii Zebrzydowskiej żeby pozwiedzać Sanktuarium Bernardynów, jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miesjc pielgrzymkowych w Polsce, wpisane na listę UNESCO .

W drodze powrotnej jedziemy zwiedzać Sankturaium Dziewicy Maryi w Łagiewnikach związane również z pracą Św. Faustyny, jeden z najbardzij ulubionych świętych Papieża. Karol Wojtyła bardzo często odwiedzał Łagiewniki jako pracownik w pobliskim „Solvay” Soda Plant podczasz II Wojny Światowej . Papież powiedział : „ Przekaz Boskiego Miłosierdzia był dla mnie zawsze bardzo cenny. Historia wpisała ten przekaz w tragiczne wydarzenia podczas II Wojny Światowej. W tym trudnym czasie, było to specjalne wsparcie, i niekończące się źródło nadziei nie tylko dla mieszkańców Krakowa ale również dla całej ludzkości. Było to moje osobiste doświadczenie, które zabrałem ze sobą i ukształtowao ono ten pontyfikat”. Siostra Faustyna została beatyfikowana w dzień Miłosierdzia Bożego w 1993 roku a kanonizowana w niedziepochodzi ten przekaz, w którym Jezus Chrystus zapragnął przekazać go naszej generacji, przez medytację Św. Faustyny. Kościół został poświęcony przez Jana Pawła II 17 sierpnia 2002 roku poczas jego ostatniej wizyty w Krakowie. Kolacja i nocleg w Krakowie.
 


Dzień 3 Częstochowa – Auschwitz
Po śniadaniu weźmiemy Cię do Częstochowy któa jets religijną stolicą Polski i jednym z głóktórewnych miejsc odwiedziń pielgrzymek na świecie. Jest to najświętsze miejsce w Polsce i każdego roku miliony pielgrzymów z całego świata przyjeżdżają tu by się modlić oraz obejrzeć cudowny obraz Matki Dziewicy z dzieciątkiem. Jest to symbol polskiego katolicyzmu. Tutaj zrobimy wycieczkę z lokalnym przewodnikiem po Sankturaium Czarnej Madonny na Jasnej Górze. Po wizycie będzie lunch w restauracji w Częstochowie. Po lunchu pojedziemy do Muzeum Auschwitz – Birkenau, największego obozu nazistowskiego, który powstał podczas II Wojny Światowej. Jan Paweł II przyjechał do Auschwitz poczas swojej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Wtedy powiedział” Auschwitz pamięta ofiary wielu narodowości. Auschwitz to nie miejsce które możesz po prostu odwiedzić, ale podczas tej wizyty powinienieś się zastanowić nad tym gdzie są granice nienawiści”. Powrót do Krakowa, kolacja i nocleg w Hotelu.


Dzień 4 Zakopane
Po śniadaniu pojedziemy do Zakopanego które jest małym ale popularnym miasteczkiem górskim w Polsce, gdzie prawie na każdym kroku możemy poruszać się szlakami które przemierzał Jan Paweł II. Odkąd Papież Jan Paweł II odwiedził Zakopane, wpisało się to jako najważniejsze wydarzenie historyczne w Zakopanem. Jan Paweł II był przywiązany do tego miasteczka i gór już od dzieciństwa. Jako wychowanek Krakowskiego seminarium bardzo dużo się wspinał i jeźdźił na nartach. Nie opuściła go pasja do gór i wspinaczki nawet jak został metropolitą krakowskim. Jego ulubionym miejscem była kaplica na Jaszczurówce i "Ksiezawka" – dom wypoczynkowy polskiego episkopatu. W tartrach był zachwycony doliną Chocholowską, którą znowu odwiedził w 1982 roku zaraz po tym jak został Papieżem. Jego kolejna wizyta w Zakopanem i Tatrach miała miejsce w czerwcu 1997 roku. Spędził tu wtedy kilka dni. Był na Kasprowym Wierchu, Nad Morskim Okiem, w Ludźmierzu i na Gubałowce. Na początku odwiedzimy Saknturaium Fatimskie na Krzeptówkach, gdzie nasz Papież celebrował z tłumem i gdzie obecnie stoi jego pomnik. Następnie pojdziemy na spacer do doliny Chochołowskiej, ulubionego miejsca wycieczek Papieża. Następnia pójdziemy wzdłuż ulicy Krupówki gdzie zjemy lucnh w typowej restauracji w Zakopanem. Po lunchu odwiedzimy Sanktuarium Św. Alberta. Powrtó do Krakowa. Kolacja i nocleg w Krakowie.


Dzień 5 Krakow
Śmiadanie. Wycieczka do Muzeum Archidiecezjalnego,powstanie którego dedykowane jest Janowi Pawłowi II, dla chętnych. Papież mieszkał w tym miejscu, i dzięki temu możemy tam zobaczyć rzeczy osobiste Papieża i dzieła sztuki które otrzymał. Lunch w restauracji. Wyjazd na lotnisko.