szybkie pytanie
info i adres
ul. Szlak 65
31-153 Krakow
Polska 

Telefon: +48 12 633-11-34
Fax: +48 12 633-11-34
Telefon alarmowy: +48 662 013 213

O Polsce

Flaga:    

System polityczny:   Republika

Powierzchnia:   312.000 km 2

Lokalizacja: Europa Środkowa; Polska dzieli swoje granice od wschodu z Litwą, Białorusią i Ukrainą, od południa z Republiką Czeską i Słowacją, a od zachodu z Niemcami. Północna granica biegnie wzdłuż lini brzegowej Morza Bałtyckiego i wynosi ona 500 km wzdłuż piaszczystych plaż, stromych klifów i urokliwych wydm. Przeważającą część obszaru Polski zajmują tereny nizinne wschodniej części Niżu Środkowoeuropejskiego, a średnia wysokość wzniesień wynosi 173 m n.p.m. Największe polskie rzeki to: Wisła, Warta, Odra. Na południu rozciągają się Karpaty, z najwyższym pasmem - Tatrami, a najwyższym szczytem są Rysy (2499 m).

Populacja:38.200.000 mieszkańców

Język
: Polski jest językiem oficjalnym. Obcokokrajowcy mogą spokojnie komunikować się w języku angielskim, niemieckim i również w rosyjskim.

Waluta: Złoty (PLN) jest oficjalną walutą w Polsce. 1 PLN równa się 100 groszom. Monety: 1,2,5 zloty i 1,2,5,10,20 groszy. Banknoty: 10,20,50,100,200 zloty. Obce waluty są łatwo  wymienialne we wszystkich punktach na granicy, bankach, kantorach, i recepcjach hotelowych. Import obcej waluty nie jest ograniczony, ale musi być zgłoszony przy wjeździe do Polski. Eskport obcej waluty jest ograniczony do ilości zgłoszonej po przyjeździe. Import i export polskiej waluty jest zakazany.

Stolica: Warszawa

Większe miasta
: Kraków, Gdańsk, Wrocław, Poznań, Łódz, Katowice, Szczecin, Lublin.

Czas
: GMT +1, Winter time GMT +2

Klimat: Polska ma zróznicowany klimat, z ciepłymi latami, słoneczną jesienią i mroźnymi zimami. Śnieg pokrywa południową powierzchnię średnio od Grudnia do Marca.

Religia
: ok. 90% Rzymsko-katolicka.

Elektryczność
: Moc 220V/230V, wszystkie gniazdka mają miejsce na 2 wtyczki . Rozgałęziacz ma moc 110V.

Telefony
: Połączenia kierunkowe z prawie wszystkimi krajami. Numer kierunkowy do Polski to + 48, Warszawa +48/22, Kraków +48/12, Gdańsk +48/58, Wrocław +48/71. 

Telefony alarmowy to 112 
: ale możemy jeszcze dzwonić - Policja 997, Pogotwie 999, Straż Pożarna 998.

Prawo
: Prawo i procedury są podobne do tych, obowiązujących w innych krajach UE.

Święta Państwowe
: Nowy Rok 1 Stycznia,Święto Trzech Króli : 6 Styczeń, Wielkanoc i Lany Poniedziałek ( data ruchoma) , Dzień pracy: 1 Maj , Konstytucja 3 Maja ,Corpus Christi (Czwartek- data ruchoma), Wniebowzięcie Najświętrzej Marii Panny: 15 Sierpnia ,Dzień Wszystkich Świętych 1 Listopad,  Dzień Nipodległości :11 Listopada, Boże Narodzenie: 25 i 26 Grudnia.

Karty kredytowe:
VISA, American Express, Mastercard, JCB and Dinners Club są akceptowalne w Polsce.

Ubezpieczenie: Odwiedzającym Polskę obcokrajowcom zaleca się wykupienie stosownego ubezpieczenia  przed podróżą do Polski. Obywalele państw zrzeszonych w UE na podstawie aktualnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą skorzystać w nagłych przypadkach choroby z bezpłatenych usług medycznych świadczonych przez polskie placówki służby zdrowia na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zakupy: Sklepy są na ogół otwarte w godz. od 8.00- 18.00 od Poniedziałku do Piątku, a krócej w weekendy.Supermarkety i duże Galerie Handlowe są otwarte od godz. 9.00- 21.00 od Poniedziałku do Soboty, a w Niedziele od 9.00-20.00

Pamiątki z Polski: zdobione wyroby szklane, kryształy, biżuteria srebrna, biżuteria ręcznie robiona z bursztynu, drewniane rzeźby.


Polskie specjały kulinarne : Charakterystyczne dla polskiej kuchni są: kiszona kapusta, buraki, ogórki, kalarepka, śmietana, leśne grzyby, wędzone i surowe kiełbasy. W polskiej kuchni króluje drób i wieprzowina, a mięsa są zwykle przyprawiane : koperkiem, kminkiem, majerankiem, pieprzem i pietruszką, czesto podawane są z sosami pieczeniowymi lub przygotowanymi na bazie śmietanki. Na deser serwowane są  różne ciasta i torty, najsłynniejsze to oczywiście szarlotka, sernik czy makowiec.

Najpopularniejszymi daniami są: Bigos, Kotlet schabowy zpodawany z zasmażaną kapustą i ziemniakami, Pierogi ( różne rodzaje serwowane w większości polskich restauracji ), Gołąbki ( tradycyjne z mięsem, czy bardziej nowoczesna wersja z grzybami leśnymi )
Barszcz czerwony z pasztecikiem lub uszkami oraz słynny Żurek podawany z jajkiem i kiełbasą. 

Polskie wódki łączą tradycyjną recepturę i są synonimem jakości,  dlatego też są doskonale znane i serwowane na najbardziej ekskluzywnych przyjęciach całego świata, najczęciej degustacja następuje  po wcześniejszym schłodzeniu. Najbardziej znaną marką tego gatunku na świecie jest Wyborowa, choć w kolejce z nią plasują się takie wódki jak Chopin, Belvedere czy Sobieski. Aktualnie produkuje się bardzo wiele wódek smakowych, jak np. Żubrówka, Śliwowica, na bazie miodu Krupnik, czy cytryny Cytrynówka, lub wiśni Wiśniówka lub Pieprzówka. Potwierdzeniem ich klasy są odnoszone od lat sukcesy na najważniejszych światowych konkursach spirytualiów.

Napiwki
:  10% jest zwyczajem w polskich resturacjach i kafejkach. Dawanie napiwków w restauracjach samoobsługowych nie jest konieczne.